Migrena postaja vse bolj obvladljiva
Po več kot 30 letih, odkar so v uporabi triptani, so zdaj pri nas na voljo tudi zdravila, ki zavirajo delovanje CGRP. Ta zdravila, poudarja asist. dr. Matija Zupan, dr. med., spec. nevrologije s KO za vaskularno nevrologijo in intenzivno nevrološko terapijo UKC Ljubljana, so razširila možnosti zdravljenja bolnikov z migreno.
Vpliv NSAR na prebavila skozi vprašanja
Kakšni izzivi se lahko pojavijo pri zdravljenju z nesteroidnimi antirevmatiki, ko gre za neželene učinke v gastrointestinalnem sistemu? Kakšni so ukrepi v praksi? Hitri test s primerom je pripravila Eva Mislej, dr. med., spec. gastroenterologije s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.
Zdravljenje zaprtja pri bolnikih na opioidni terapiji
Opioidno inducirano zaprtje (OIZ, opioid-induced constipation) je ena najpogostejših in najtrdovratnejših gastrointestinalnih motenj pri bolnikih, ki prejemajo dolgotrajno opioidno analgezijo. Pogosto znižuje kakovost življenja, vpliva na adherenco pri zdravljenju z opioidi ter vodi v povečano zdravstveno obravnavo.
Akutno in preventivno zdravljenje migrene
Predloga algoritma za akutno in preventivno zdravljenje migrene sta bila osnova za razpravo na strokovnem dogodku Migrena 2025 Sekcije za glavobol pri Združenju nevrologov Slovenskega zdravniškega društva, ki je potekal aprila 2025. Algoritma sta podlaga in pomoč specialistom družinske medicine, nevrologom in algologom ter vsem, ki se ukvarjajo z obravnavo bolnikov z migreno. Temeljita na smernicah Mednarodnega združenja za glavobol in Ameriškega združenja za glavobol ter sta prilagojena slovenski zdravstveni praksi z upoštevanjem razpoložljivih smernic ter strokovnega soglasja
Novi algoritmi zdravljenja migrene
Novejša specifična zdravila za zdravljenje migrene, kot so gepanti in monoklonska protitelesa proti peptidu, povezanim z genom za kalcitonin, imajo pomembne klinične prednosti pred starejšimi zdravili. Ta zdravila bi lahko uporabili že kot zdravila prve izbire, če je to klinično utemeljeno, poudarja prim. prof. dr. Bojana Žvan, višja svetnica, dr. med., spec. nevrologije.
Razširjeni algoritem ukrepanja pri tenzijskem glavobolu
Vesna Pekarović Džakulin, dr. med., spec. druž. med. ter spec. medicine dela, prometa in športa iz VIA MEDICUS d.o.o., je pripravila obsežen nabor ukrepov pri obravnavi tenzijskega glavobola. Kako pristopiti k diagnosticiranju ter k akutnem in preventivnem zdravljenju? Kateri nefarmakološki ukrepi imajo največ dokazov? Kako spremljamo učinkovitost zdravljenja?
Značilnosti in obravnava tenzijskega glavobola
Tenzijski glavobol je zelo pogost, še bolj pa so mu izpostavljene ženske. Kakšni so dejavniki tveganja in diagnostični kriteriji? Kateri so podtipi tenzijskega glavobola? Kako zdravimo akutno in kako kronično ter katera skupina zdravil ne sodi v terapijo? Pojasnjuje prim. prof. dr. Martin Rakuša, dr. med., spec. nevrologije z UKC Maribor.
Epizodični tenzijski glavobol ni nedolžen
»Tenzijski glavobol je zapostavljen, ker ne vpliva tako negativno na funkcionalno zmožnost bolnika kot migrena. Tudi v raziskavah se mu ne posveča toliko pozornosti, zato se v zdravljenju in pri zdravilih praksa kaj dosti ne spreminja,« stanje opisuje Matjaž Popit, dr. med., spec. nevrologije iz SB Murska Sobota. Kateri so izzivi na primarni ravni, kdaj in s čim si bolnik lahko pomaga sam ter s katerimi nefarmakološkimi ukrepi lahko kombiniramo medikamentozno zdravljenje?
Razlike med spoloma pri občutenju bolečine in njenem zdravljenju
Razlike med spoloma pri zaznavanju bolečine in odzivih na zdravljenje poudarjajo potrebo po prilagojenih pristopih k obvladovanju bolečine. Vključitev podatkov o spolu v klinične raziskave in razvoj smernic, prilagojenih spolnim razlikam, sta ključna koraka naprej. Piše izr. prof. dr. Lovro Žiberna, mag. farm., s Fakultete za farmacijo.