Zdravljenje zaprtja pri bolnikih na opioidni terapiji

Opioidno inducirano zaprtje (OIZ, opioid-induced constipation) je ena najpogostejših in najtrdovratnejših gastrointestinalnih motenj pri bolnikih, ki prejemajo dolgotrajno opioidno analgezijo. Pogosto znižuje kakovost življenja, vpliva na adherenco pri zdravljenju z opioidi ter vodi v povečano zdravstveno obravnavo.

8. 7. 2025

Novi algoritmi zdravljenja migrene

Novejša specifična zdravila za zdravljenje migrene, kot so gepanti in monoklonska protitelesa proti peptidu, povezanim z genom za kalcitonin, imajo pomembne klinične prednosti pred starejšimi zdravili. Ta zdravila bi lahko uporabili že kot zdravila prve izbire, če je to klinično utemeljeno, poudarja prim. prof. dr. Bojana Žvan, višja svetnica, dr. med., spec. nevrologije.

8. 7. 2025
HITRI TEST

Uporaba ibuprofena in paracetamola

Kaj je značilno za delovanje fiksne kombinacije ibuprofena in paracetamola? Katere učinke je dobro poznati v praksi? Hitri test je pripravila prof. dr. Mojca Kerec Kos, mag. farm., s Fakultete za farmacijo Univerze v Ljubljani.

29. 5. 2025

Epizodični tenzijski glavobol ni nedolžen

»Tenzijski glavobol je zapostavljen, ker ne vpliva tako negativno na funkcionalno zmožnost bolnika kot migrena. Tudi v raziskavah se mu ne posveča toliko pozornosti, zato se v zdravljenju in pri zdravilih praksa kaj dosti ne spreminja,« stanje opisuje Matjaž Popit, dr. med., spec. nevrologije iz SB Murska Sobota. Kateri so izzivi na primarni ravni, kdaj in s čim si bolnik lahko pomaga sam ter s katerimi nefarmakološkimi ukrepi lahko kombiniramo medikamentozno zdravljenje?

29. 5. 2025

Razlike med spoloma pri občutenju bolečine in njenem zdravljenju

Razlike med spoloma pri zaznavanju bolečine in odzivih na zdravljenje poudarjajo potrebo po prilagojenih pristopih k obvladovanju bolečine. Vključitev podatkov o spolu v klinične raziskave in razvoj smernic, prilagojenih spolnim razlikam, sta ključna koraka naprej. Piše izr. prof. dr. Lovro Žiberna, mag. farm., s Fakultete za farmacijo.

15. 4. 2025

Nova era v zdravljenju migrene

Paradigmo preventivnega zdravljenja migrene so najprej spremenila monoklonska protitelesa proti peptidu CGRP ali njegovemu receptorju, zdaj v ospredje stopajo še gepanti. Prim. prof. dr. Bojana Žvan, dr. med., spec. nevrologije, je spregovorila o predpisovanju novih zdravil v ambulanti družinske medicine, pričakovanih spremembah smernic in prihajajočih terapijah.

22. 12. 2024

Razlike med spoloma pri bolečini in njenem zdravljenju z analgetiki

Raziskave so pokazale, da spol pomembno vpliva na doživljanje bolečine, kar je posledica bioloških, psiholoških in družbenih dejavnikov. Razlike med spoloma pa se ne kažejo le pri občutljivosti na bolečino, temveč tudi pri farmakoloških odzivih na zdravila proti bolečinam in izidih zdravljenja. Piše izr. prof. dr. Lovro Žiberna, mag. farm., s Fakultete za farmacijo.

8. 12. 2024
HITRI TEST

Vpliv NSAR na prebavila skozi vprašanja

Kakšni izzivi se lahko pojavijo pri zdravljenju z nesteroidnimi antirevmatiki, ko gre za neželene učinke v gastrointestinalnem sistemu? Kakšni so ukrepi v praksi? Hitri test s primerom je pripravila Eva Mislej, dr. med., spec. gastroenterologije s KO za gastroenterologijo UKC Ljubljana.

8. 12. 2024

Indikacije za uporabo kanabinoidov v paliativi so zelo omejene

Kakšne so indikacije za uporabo kanabinoidov v paliativni oskrbi onkoloških bolnikov? Kdaj se lahko uporabljajo kot dodatna terapija? Odgovarja asist. dr. Maja Ebert Moltara, dr. med., spec. internistične onkologije in vodja Oddelka za akutno paliativno oskrbo z Onkološkega inštituta Ljubljana. Predstavljamo pa tudi rezultate slovenske analize o stališčih do uporabe konoplje za samozdravljenje pri bolnikih s pljučnim rakom.

28. 10. 2024

Nezadovoljen bolnik je recept za neadherenco

Jasna informacija in zaupanje sta bistvenega pomena za dobro adherenco bolnikov pri zdravljenju kronične bolečine z zdravili. Če bolnika pustite samega z zdravili, je veliko večja verjetnost, da bo opustil terapijo, poudarja Božena Jerković Parać, dr. med., spec. anesteziologije, reanimatologije in perioperativne intenzivne medicine iz SB Slovenj Gradec.

27. 10. 2024
1 2 3

Aktualni e-novičnik

29. 5. 2025

Epizodični tenzijski glavobol ni nedolžen

HITRI TEST
29. 5. 2025

Uporaba ibuprofena in paracetamola

30. 6. 2025

Razširjeni algoritem ukrepanja pri tenzijskem glavobolu

Top 5

Gastrointestinalna varnost nesteroidnih antirevmatikov

Kdaj ibuprofen s podaljšanim, kdaj s takojšnjim sproščanjem?

Vpliv NSAR na prebavila skozi vprašanja

Nova era v zdravljenju migrene

Nad bolečino z akupunkturo

Obesitas Academia Logo

Kontakt - uredništvo

Nebojša Mijatović

Osnovni podatki

AdriaSonara d.o.o.
Italijanska ulica 8
1000 Ljubljana

Pravna obvestila

Samo za strokovno javnost

Portal Analgesia-academia.com je zbirno mesto strokovnih vsebin o novostih in dognanjih s področja obravnave bolečine.

© 2025 AdriaSonara d.o.o. Vse pravice pridržane. Nastavitve piškotkov.